WordPress on üks populaarsemaid sisuhaldussüsteeme maailmas. Lihtsalt öeldes on see süsteem, mille peal veebileht toimib, koos selle funktsionaalsuse ja disainiga. Ka meie BigEye’s arendame veebilehed üldjoontes WordPressi peale, kuid loomulikult võtame enne iga projekti algust arvesse kõiki kliendiga seotud nüansse, et pakkuda kõige parem lahendus.
Veebilehte saab WordPressis arendada nii valmisdisainile kui ka kohandatud (custom) disainile. WordPressil on tuhandeid disaine, mis on kasutamiseks valmis – osad neist tasulised, osad tasuta. Valmisdisainide seas leidub nii kvaliteetse kui lohaka koodiga loodud lehti.
Küsimus aga jääb – kas uut kodulehte luues või vana muutes peaks kasutama WordPress’i valmisdisaine või oleks siiski parem tellida professionaalselt IT-agentuurilt eridisain ning arendus?
Tänases postituses vaatame lähemalt mõlema variandi erinevusi ja selgitame välja, kumb variant oleks parem just sinu ettevõttele.
WordPress’i valmisdisaini eelised
Kuna turult leiab hulgaliselt WordPress’i valmisdisaine, on alati lihtsam valida enda soovidele vastav kujundus kas kategooria, stiili, disaini ülesehituse või kasvõi värvigamma järgi. Isegi mistahes programmeerimisalast kogemust omamata on võimalik WordPress’i lehele sisseehitatud funktsioonide abil endale kiirelt veebileht luua. Suurem osa disaine on varustatud piiramatute funktsioonidega, mis teevad veebilehe professionaalsemaks ja stiilsemaks. Seega lihtsa Youtube’i õpetuse järgi on võimalik uus veebileht seadistada kõigest paari tunniga. Valmisdisain hoiab kokku aega ja raha ning teatud aja võib veebileht ka väga hästi toimida, kui valmisdisaini kasutamisel on ka puudujääke.
WordPress’i valmisdisaini puudujäägid
Valmisdisaini kasutamisel on ka mõned suured puudused. Suurem osa nendest hõlmab turvalisuse poolt, kuid ka disaini ühilduvust WordPressi pluginatega. Näiteks valmisdisaini kasutamisel ei tea kunagi, kas disaini looja uuendab oma disaini vastavalt WordPressi versioonile või mitte. Kui valmisdisaini looja poolt ei uuendata, võib veebileht toimimise lõpetada ning selle parandamine on juba tülikam. Lisaks, kui disaine õigel ajal ei uuendata, tekivad seal ühilduvusprobleemid erinevate pluginatega.
Valmisdisaini puhul jääb alati ka veebilehe turvarisk. Valmisdisainide puhul ei saa alati teadlik olla kõigist turvaaukudest. Kuna disaini lähtekood on kättesaadav kõigile kasutajatele, jääb valmisdisaini kasutades alati oht, et veebilehte võidakse sisse häkkida.
Custom WordPress’i disainide kasutamise eelised
Kuna digimaailm muutub järjest üksluisemaks, kus kopeeritakse juba tehtud lahendusi ning valmisdisainide kasutamine on tõusuteel, on oluline, et ettevõtted eristuks olemasolevast massist. Alati on parem kasutada värsket disaini ja arendada veebileht custom koodi abil omanäolisemaks ja funktsionaalseks. WordPress pakub vaikimisi hulgaliselt funktsioone ja standardeid, mille abil saab uut lahendust väga kiiresti välja arendada. Enda kohandatud koodi kirjutamine tähendab, et järgitakse WordPress’i programmeerimissüsteeme ja -standardeid.
Custom disainiarendus aitab ka tarbetuid funktsioone vältida, nii on lehele võimalik lisada aiult vajalikud funktsioonid. Kui kasutada valmisdisaine, ei ole kasutute funktsioonide eemaldamine võimalik. See vähendab lehe mahtu, mis omakorda teeb lehe kiiremaks. Lisaks võib kohandatud disaini kasutades võib kasutajakogemus märgatavalt paraneda.
Kui kood on ise kirjutatud, on võimalik vältida ka turvaauke. Lisaks ei ole kood kõigile kasutajatele kättesaadav, mis teeb häkkerite elu raskemaks. Regulaarsed disainiuuendused pole samuti vajalikud, kuna lehe funktsionaalsus on läbi mõeldud. Pikemas perspektiivis on custom disainile loodud veebileht kindlasti parem valik.
Custom disaini puudused
Custom disaini arendusel on valdavalt kaks puudust. Esiteks võib veebilehe arendus custom disainiga valmisdisainiga võrreldes ajakulukam olla, sest iga funktsiooni loomine võtab arendusaega. Väheste programmeerimisalaste teadmistega kasutajad vajavad WordPress’iga kohandatud disaini loomiseks kindlasti ka ekspertide abi, mistõttu võvad hiljem ka veebilehe haldusele kuluv aeg ning maksumus olla mahukamad. Sellele vastukaaluks on professionaalide tehtud veebileht aga turvalisem, töökindlam ja kindlasti ka erilisema disainiga, mis täidab just kliendi vajadusi.